Ankstyva diagnozė gali išgelbėti naujagimius nuo kurtumo

Reabilitacija, reabilitacijos procedūros1951 m. Tarptautinė kurčiųjų federacija (World Federation of the Deaf, WFD) paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną skatinama spręsti kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

Statistika rodo, jog iš 1000 vaikų vienas gimsta kurčias arba stipriai neprigirdintis, 3 turi nuolatinį klausos sutrikimą, dar 3-4 vaikams dėl įvairių veiksnių per pirmuosius gyvenimo metus sutrinka klausa. Visuotinė naujagimių patikra yra galimybė kuo anksčiau diagnozuoti vaiko kurtumą. Tačiau šiuo metu tokia patikra vykdoma tik keliose Lietuvos ligoninėse, o kitose ligoninėse tik naujagimiams su rizikos faktoriais (pvz., neišnešiotiems, kai mama nėštumo metu sirgo infekcinėmis ligomis arba kai tėvai yra kurtieji). Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija PAGAVA inicijavo projektą, kurio tikslas – sukurti sistemą, veikiančią visoje Lietuvoje ir leidžiančią ne tik diagnozuoti kūdikių klausos sutrikimus, bet ir suteikti šių vaikų tėvams informaciją apie visas naujagimio reabilitacijos ir gydymo galimybes bei socialinio ir psichologinio adaptavimo pagalbą.

Pasak reabilitacijos centro "Ostemeda" gydytojos osteopatės Dainos Keršytės kuo anksčiau vaikams diagnozuojami klausos sutrikimai, tuo didesnį gydymo efektyvumą galima pasiekti. Viena iš osteopatijos taisyklių teigia, kad tai, ką galima koreguoti iškart po gimdymo per 3 minutes, praėjus mėnesiui po gimdymo – ir per trejus metus gali nepavykti. Osteopatija gali padėti tais atvejais, kai naujagimis patiria kai kurias gimdymo traumas, sutrikus kaukolės kaulų judesiams, kai bloga kraujotaka.

Klaidingai manoma, kad kaukolės kaulai yra nejudrūs. Iš tiesų kaukolė sudaryta iš daugelio kaulų, tarpusavyje sujungtų siūlėmis ir šios siūlės išlieka judrios beveik visą gyvenimą. Jos gali 2–4 mm laisvai judėti, todėl leidžia mūsų kaukolei kas 6–10 sekundžių plėstis ir trauktis. Netaisyklinga kaulo padėtis gali užspausti nervą, jo skaidulas, pavyzdžiui, klausos nervą. Tokiais atvejais gali padėti gydytojas osteopatas. Gydytojas osteopatas dirba rankomis, technikos labai švelnios, todėl tinka ir naujagimiams. Gydymo tikslas – atstatyti kaukolės kaulų judesius. Tai pagerina kraujo pritekėjimą, nutekėjimą, atpalaiduoja smegenų struktūras, kurios spaudžiamos ar kitaip veikiamos. Todėl naujagimių tėvams labai rekomenduojama kuo anksčiau patikrinti vaiko klausą ir esant poreikiui kreiptis į gydytoją osteopatą.

Sveikatos apsaugos ministerijoje priimtas sprendimas nuo 2012 m. įvesti visuotinę naujagimių klausos patikrą, pasinaudojus Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo  programos lėšomis. Tačiau tai turėtų būti tik pirma grandinė, teikiant pagalbą vaikams su klausos sutrikimais ir jų tėvams. Sužinoję apie vaiko klausos sutrikimus, tėvai neturi pasilikti vieni su savo problema – būtina tolimesnė informacijos teikimo ir šeimų adaptacijos sistema. Tais atvejais, kai klausos sutrikimas yra nepagydomas (genetiniai sindromai, įvairūs apsigimimai ir t.t.), anksti diagnozuotas vaiko kurtumas, aprūpinimas moderniomis girdėti padedančiomis priemonėmis, specialusis ugdymas, šeimai laiku suteikta pagalba padeda kurčiam vaikui tapti pilnaverčiu visuomenės nariu ir mažina socialinį atskirtį.

Reabilitacijos centras "Ostemeda" savo ruožtu prisidėjo prie kurčiųjų dienos paminėjimo ir surengė šventę Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos vaikams. Renginio metu centro specialistai, mokantys kurčiųjų kalbą, pravedė vaikams gydomąją mankštą, konsultavo aktualiais natūralaus gydymo klausimai. Vaikai pasimėgavo ekologiška arbata ir sveikuolių vaišėmis.